Mluvené Slovo

Datum konání: 
Tue, 2008-03-18 - Sun, 2008-04-20

Zázemí pro současné umění tranzitdisplay a hostující kurátor Mathieu Copeland (UK/FR) uvádějí výstavu „A Spoken Word“, neboli Mluvené slovo.

Jde o radikální výstavní gesto, které má ovšem svůj přesný důvod. Výstava představuje práce třinácti umělců, které mají společného jmenovatele – jedná se o práce, které nemají jinou, než „mluvenou podobu“, to znamená, že jsou to práce určené k tomu aby byly vyprávěny.

Interpretaci jednotlivých mluvených prací mají na starost všichni zaměstnanci galerie. Tato mluvená verbální gesta, stejně tak jako celá výstava, jsou přítomna pouze po dobu interakce mezi mluvícím a posluchačem. Prostor celé galerie je přitom ponechán prázdný.

Výstava samotná tak je časově limitovaným zážitkem, k němuž se návštěvník může vracet pouze prostřednictvím své vlastní paměti.

Výstavy A Spoken Word se účastní velice různorodá skupina umělců: patří mezi světově významní představitelé konceptuálního umění , Lawrence Weiner, Robert Barry, Vito Acconci, atd.,také představitelka hnutí Fluxus Yoko Ono, ale i spisovatelé Douglas Coupland (autor známé knihy „Generace X“),dále i hudebníci jako Nick Currie aka Momus, a básníci jako Karl Holmquist.

Vystavující umělci: Vito Acconci, Robert Barry, James Lee Byars, Nick Currrie aka Momus, Douglas Coupland, Karl Holmqvist, Maurizio Nannucci, Yoko Ono, Mai-Thu Perret, Emilio Prini, Tomáš Vaněk, Lawrence Weiner a Ian Wilson.