Třetí ročník soutěže tranzitdisplay pro studenty vysokých škol zná vítězný projekt pro rok 2015.

Třetí ročník soutěže tranzitdisplay pro studenty vysokých škol zná vítězný projekt pro rok 2015.
Datum konání: 
Sun, 2015-02-15

Třetí ročník soutěže o nejzajímavější studentský projekt, jehož tématem je libovolnou formou představit současné umění jako běžnou součást našeho života, zná svého vítěze.
Do soutěže se přihlásilo patnáct projektů od studentů výtvarných, pedagogických nebo kurátorských studií z celé republiky. Z finálové pětice vybrala porota tvořena zástupci TD (Baladrán, Havránek, Horák, Šťastná) práci čtveřice studentů pražské UMPRUM Jana Boháče, Barbory Fastrové, Pavla Jestřába a Anny Ročňové nazvaný „tranzitdispatching“. Zajímavostí je, že jde o lehce pozměněný projekt, který se v loňském roce dostal do finálového výběru komise.

Pětici finálových prací dále tvořily projekty výstavního týmu Sbírky Ateliéru sochařství UMPRUM nazvaný „Epizoda III. – Sbírka a zdraví“, „Pocta Beuysovi alebo Ako vysvetliť živým zajacom, že sú súčasťou umenia“ autorky Petry Klepcové, projekt „Líbí se? Galerie jako místo k seznámení“ studentů FUD UJEP Pavla Matouška a Jany Stejskalové a mezinárodní projekt „Umění jako součást života a jeho mediální odrazy“ Veroniky Přikrylové a Martina Prudila z pražské UMPRUM.


Porota se nakonec rozhodla vybrat (a finančně podpořit) práci s jednoduchou a přitom experimentální myšlenkou. Projekt vítězné čtveřice studentů má na dobu jednoho týdne zapojit většinu českých galerií a nabídnout jejich návštěvníkům možnost telefonicky se spojit s odborníky na výtvarné umění. Ti se budou po celý týden střídat v „ telefonickém dispečinku“ umístěném v prostoru tranzitdisplay. Mezi odborníky mají být teoretici umění, kurátoři, umělci i samotní studenti. Na závěr akce je naplánována dernisáž projektu a představení nejzajímavějších dotazů.

K realizaci projektu dojde v první polovině roku 2015.
Děkujeme za všechny zaslané projekty, které ve většině vnímáme jako vysoce kvalitní.

Soutěž se stala významnou součástí aktuální podoby tranzitdisplay, která naplňuje naše snahy o hlubší spolupráci se studenty vysokých škol.
Ondřej Horák, autor doprovodných a edukačních programů TD