Hans Ulrich Obrist: The Czech Files

Podnadpis: 
rozhovory s českými umělci let 1960–1970
Hans Ulrich Obrist: The Czech Files

Tato publikace je výsledkem návštěv a diskusí Hanse Ulricha Obrista v ateliérech umělců v Praze v okolí let 2001 a 2008. Rozhovory s Milanem Grygarem, Jiřím Kovandou, Karlem Malichem, Zdeňkem Sýkorou a mnoha dalšími mapují historické události, ale i neznámé historky aktérů české „druhé avantgardy“ nebo „neomodernismu“ bývalého socialistického bloku. Umělci a intelektuálové této generace se narodili mezi lety 1920 a 1945. Prožili kulturní zvrat známý jako Pražské jaro, na krátké období se stali součástí mezinárodních kulturních hnutí a byli svědky „normalizace“ v 70.letech, která opět zavedla cenzuru. Tento soubor rozhovorů kontextualizuje generaci českých umělců v rámci historických událostí, které poznamenaly jejich životy a kariéry, a poukazuje na jejich naléhavou snahu odolat těmto událostem a udržet své umělecké praktiky stále stejně radikální a vitální.

Tato publikace, která vznikla ve spolupráci s tranzitem.cz, je jedinečným setkáním s klíčovými postavami a momenty historie, které vytvářely komplexní krajinu uměleckých praktik za socialismu, ale i po změně režimu.

Kniha je součástí edice Documents, vydávané ve spolupráci s nakladatelstvím Les presses du réel a zaměřující se na kritické texty.

Englická edice
Geneva, Prosinec 2014
ISBN/ISSN: 978-3-03764-387-7
126 stran, 150 x 210 mm, měkký formát
editoři: Lionel Bovier Vít Havránek Hans Ulrich Obrist
autoři: Milan Grygar Ivan Kafka Stanislav Kolíbal Jiří Kovanda Martin Machovec Karel Malich Hans Ulrich Obrist Zdeněk Sýkora Jiří Valoch
překlad: John Comer, Barbara Day, Ivan Guttierez, Elizabeth Spáčilová
grafický design: Gavillet & Rust, Geneva - Nicolas Leuba
publisher: tranzit.cz (www.tranzit.org), JRP-Ringier, Les presses du réel
distributor: JRP-Ringier

 

Cena: 
230,-