Robin Yassin-Kassab: Syrský konflikt, jeho příčiny a důsledky (26. 9.; 19:00)

Robin Yassin-Kassab: Syrský konflikt, jeho příčiny a důsledky (26. 9.; 19:00)
Datum konání: 
Tue, 2017-09-26

Syrský konflikt, jeho příčiny a důsledky

Walter Benjamin jednou podotkl, že „za každým fašizmem je třeba vidět zmařenou revoluci“. V této přednášce bude Robin Yassin-Kassab hovořit o syrské revoluci, a o tom, jak byla z různých stran potlačena často protichůdnými, protirevolučními silami, a o následcích, které jsou zároveň atavistické, i specificky post-moderní.
Bude mluvit o momentu revoluce, kdy čas sám se zdál tvárný, a kdy nové způsoby organizace a kultury se dostávaly do praxe. Také se bude vyjadřovat na téma sektářství a různých verzí džihádu a jiných předpověr [hyperstitions] v kontextu syrského i světového nihilismu. Dále bude mluvit o zdánlivém neporozumění, a mýtech, které o Sýrii na západě kolují. Sýrie se na západě také jistým způsobem prosazuje, což má na současnou západní politiku a kulturu dalekosáhlé následky. To vše bude doplněno příklady z beletrie, a to převážně ze žánru sci-fi.

Robin Yassin-Kassab je spoluautor (společně s Leilou al-Shami) knihy „Burning Country: Syrians in Revolution and War“, která se dostala do užšího výběru ceny Folio pro rok 2017. Je také autorem románu „The Road From Damascus“. Píše krátké povídky, recenze, a kulturní i politickou žurnalistiku, převážně na témata spojená s arabským světem.